Co kupić do salonu? Dbamy o wnętrza

 Salon nazywany jest wizytówką każdego mieszkania. Aranżacja powinna być dopasowana do naszych potrzeb, ale przede wszystkim funkcjonalna i atrakcyjna. Nie ma niestety złotego środka według którego można urządzić każdy salon. Całkowicie inaczej jest w przypadku dużych przestrzeni, a inaczej w przypadku małych. W artykule postaramy się wskazać trzy najważniejsze części, na które należy zwrócić uwagę.Kształt
Wielu architektów twierdzi, że wielkość nie ma znaczenia - najważniejsza jest ustawność pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że najlepszym kształtem w przypadku małych pomieszczeń jest kwadrat lub prostokąt. W przypadku większych pomieszczeń, kształt nie jest już tak istotny – może być rozbudowany lub tworzyć literę L. Skąd takie rozważania na temat kształtu? Ponieważ aranżacja salonu skupia się na rozdzieleniu różnych stref, a sama komunikacja powinna przebiegać pomiędzy nimi. Jak łatwo się domyśleć nie zaleca się prowadzenia komunikacji bezpośrednio przez nie.

Oświetlenie
Salon to miejsce, w którym domownicy spędzają stosunkowo najwięcej wolnego czasu. Dlatego oświetlenie powinno być dopasowane tak by swobodnie dostosowywać je do zaistniałej sytuacji – spotkania z przyjaciółmi, z rodziną, oglądania telewizji czy też czytania książek. Dlatego każdy salon powinien być wyposażony w lampy stojące, wiszące i ścienne.
Lampy ścienne powinny być zlokalizowane w okolicy kanapy. Lampy stojące warto ustawić za na przykład fotelem, tak aby nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Jednak sam dobór lamp nie jest wszystkim, na co trzeba zwrócić uwagę. Nie powinno zapominać się o natężeniu i kolorze oświetlenia. Mimo że latem nie jest to do końca tak istotne, ponieważ dzień jest krótszy i oświetlenia używa się w niewielu sytuacjach – zimą należy o tym pamiętać. Światło powinno być cieple i przytulne. Tworzyć wrażenie miejsca przytulnego i tworzyć wokół siebie aurę.

Ściany

Po pierwsze kolor. Mimo że jest to dość subiektywna część aranżacji, z doświadczenia warto postawić na spokojne i neutralne kolory. Co więcej warto ozdobić ściany naklejkami, obrazami lub zdjęciami. W tym wypadku należy jednak pamiętać aby nie przesadzić z dodatkami na ścianie. 

Komentarze

Popularne posty